Edukacja

Programowanie dla dzieci – co warto o tym wiedzieć?

Programowanie komputerowe jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszym świecie. Przydaje się nie tylko w rozwoju oprogramowania. Pozwala też skutecznie wykształcić przydatne umiejętności logicznego myślenia i poprawić współpracę w zespole osób pracujących przy komputerze. Programowanie dla dzieci pomaga najmłodszym zrozumieć podstawy działania aplikacji, opanować składnię języka, umożliwiając tym samym samodzielne eksperymentowanie „po godzinach”. Olsztyn, z racji wielu miejsc, gdzie dzieci mogą uczyć się programowania, będzie do tego celu miastem idealnym.

Programowanie dla dzieci już od 8-go roku życia

Dzieci, które od najmłodszych lat wykazują zainteresowanie komputerami, systemami informatycznymi i szeroko pojętą technologią, z pewnością na etapie edukacji będą zainteresowane czymś więcej aniżeli tylko tradycyjnym szkolnym programem. Ponieważ na rynku informatyki, rozwoju stron internetowych i oprogramowania istnieje ogromny deficyt pracowników, warto rozważyć propozycję nauki programowania od najmłodszych lat.

W obecnie dorastającym pokoleniu praktycznie każde dziecko potrafi biegle poruszać się po mobilnych interfejsach aplikacji mobilnych, systemach czy po programach do manipulacji wideo i grafiki. Wiele dzieci wykazuje szersze zainteresowane technologią zadając pytania: „jak to działa?”, „jak mogę samemu skonstruować takie urządzenie?” czy „jak działają gry wideo?”. W ich przypadku, kurs programowania dla dzieci może zaspokoić ciekawość, dając szansę na rozwinięcie obiecujących umiejętności.

Kiedy warto się zdecydować?

Jeśli nasze dziecko nie uczęszcza jeszcze na zajęcia dodatkowe ani nie ma jasno określonej ścieżki rozwoju, posłanie go na zajęcia dodatkowe z programowania może okazać się trafem w 10. Będzie to idealny sposób na wsparcie dziecka w jego początkowych poczynaniach, dając mu solidną bazę do zajęcia się programowaniem w sposób profesjonalny. Pozwoli to też na wczesną weryfikację, czy nasza pociecha faktycznie chce się zajmować programowaniem – być może wolałaby wybrać montaż wideo, grafikę bądź modelowanie 3d.

W zależności od wieku, damy dziecku szansę na zrozumienie takich języków jak Go, Path czy Python. Języki te ze względu na dość prostą i intuicyjną składnię, pomogą opanować podstawy algorytmiki, przeprowadzić proste testy jednostkowe, a także nauczyć korzystania z podstawowych funkcji API bibliotek takich jak Django czy Flask. Młodsi będą zadowoleni z internetowych alternatyw takich jak Scratch, Swift Playgrounds czy programowanie z Minecraftem, Osoby zamieszkujące Olsztyn, będą mogły skorzystać z oferty „na miejscu”, gdzie „krok po kroku”, przez doświadczonych nauczycieli, zostaną objaśnione zasady działania komputerów i programowania.

Gdzie dziecko może się uczyć programowania?

Programowanie dla dzieci może być realizowane zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Olsztyn, gdzie znajduje się mnóstwo placówek poświęconych programowaniu, oferuje spore możliwości rozwoju młodych talentów.

Wybranie platformy zdalnej będzie wiązało się z potrzebą zrozumienia języka angielskiego na poziomie szkoły średniej. Nie będzie więc to idealny wybór dla najmłodszych. Mimo że interfejsy na takich platformach nie są zbyt skomplikowane, początkującym ze względu na mnogość obcych słów mogą przysporzyć nieco trudności.

Programowanie dla dzieci, które nie umieją jeszcze angielskiego na średnio-zaawansowanym poziomie, jest lepiej realizowane stacjonarnie. Mamy tutaj do czynienia z indywidualnym podejściem, gdzie nauczyciel w szybki sposób pomoże zrozumieć zagwozdki, logiczne problemy, a przy okazji wyjaśni co oznaczają poszczególne programistyczne słówka.