Biznes i prawo

Kiedy potrzebny jest adwokat podczas rozwodu?

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe. Najczęściej jest poprzedzone działaniami mającymi na celu uratowanie małżeństwa. Ma to szczególny wymiar, jeśli w grę wchodzi opieka nad dziećmi. Korzystanie z usług adwokata nie jest konieczne, aby uzyskać rozwód. Jednak w wielu przypadkach w małżeństwie pojawiają się konflikty trudne do rozwiązania bez obecności osób trzecich. 

Różne konflikty małżeńskie

Najlepsza sytuacja to brak sporów w małżeństwie. Jednak jeśli po wielu latach życia rodzinnego chcemy się rozejść, muszą istnieć poważne powody takiej decyzji. Zazwyczaj pojawia się wtedy brak zgody na określony sposób podziału wspólnego majątku lub przeniesienie opieki nad dzieckiem na męża lub żonę. W takiej sytuacji do sprawy może włączyć się adwokat wyspecjalizowany w sprawach rodzinnych. Na terenie Olsztyna dostępny jest adwokat Karol Kakowski, który zajmuje się szeroko pojętą obsługą prawną. Kancelaria adwokacka prezentuje szczegółową ofertę na stronie internetowej https://adwokatkakowski.pl/. Korzystanie z tych usług jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów w trudnych sprawach przed sądem.

Brak zgody na rozwód jednej strony

Obecność adwokata jest wymagana w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie udziela zgody na rozwód. Nie zawsze obie strony są zgodne co do dalszego pożycia i zdarza się, że jedna z nich przyjmuje postawę obronną. Nie chce zgodzić się na rozwód w żadnym wypadku. Zadaniem adwokata jest wtedy rozwiązanie konfliktu bez zbędnych kosztów oraz przeciągania sprawy w czasie. Musi on przekonać jedną ze stron, że rozwód jest najlepszą możliwością w sytuacji, gdy nie da się utrzymać spójności związku małżeńskiego. 

Ustalenie opieki nad dziećmi

Innym powodem dla korzystania z usług adwokata jest obecność małoletnich dzieci. W Polsce panuje zasada, że państwo ma stać na straży interesów dzieci, dlatego w takiej sytuacji o rozwodzie decyduje sędzia. Małżonkowie często nie mogą porozumieć się w sprawach dotyczących pobytu dziecka lub jego utrzymania. W związku z tym mogą pojawić się konflikty i różne oczekiwania stron wobec siebie. Adwokat musi zrozumieć sytuację rodziców i przedstawić sądowi odpowiednie wnioski, na przykład, o możliwość wychowania dziecka przez jednego rodzica lub uregulowanie odwiedzin w określony sposób.

Kompleksowa obsługa prawna

Wybór adwokata powinien być podyktowany jego specjalizacją. W przypadku rozwodu warto korzystać z usług prawników, którzy zajmują się sprawami rodzinnymi i opiekuńczymi. Mają oni doświadczenie nie tylko w procedurach funkcjonujących w sądzie, lecz także w psychologii rodziny. Dobry adwokat powinien służyć pomocą na każdym etapie rozwodu — od przygotowania pozwu do zakończenia sprawy. Powinien pomóc zgromadzić dokumenty ważne dla sprawy, jak również przedstawić prawdopodobieństwo uzyskania rozstrzygnięcia korzystnego dla swojego klienta. 

Skuteczność potwierdzona opiniami

Adwokat, jak każdy specjalista, pobiera wynagrodzenie za swoje usługi. Nie warto przesadnie oszczędzać i wybierać najtańszych prawników, bo zwykle mają oni małe doświadczenie. Podczas sprawy rozwodowej mogą nie poinformować klienta w wystarczający sposób o ważnych szczegółach lub w inny sposób zachowywać się nieprofesjonalnie. Warto zorientować się, jakie opinie ma wybrany adwokat i czy brał udział w wielu sprawach rozwodowych. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy mamy możliwość rozmowy o możliwych strategiach obrony. Jest to bardzo ważny element w postępowaniu rozwodowym. Profesjonalny adwokat powinien z wyprzedzeniem informować klienta o swoich działaniach i uzgadniać z nim podejmowane czynności. W przeciwnym razie może to prowadzić do niespodziewanego rozstrzygnięcia, czego chce uniknąć każda ze stron w sądzie.